Το πρόγραμμα των εκδηλώσεων για τον εορτασμό της Ημέρα Μνήμης της Γενοκτονίας των Ελλήνων του Πόντου την Κυριακή 19 Μαΐου 2024, προς ενημέρωσή σας και για τις δικές σας ενέργειες.
Παρασκευή 17 Μαΐου 2024
Ομιλίες στα Σχολεία της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Χίου, για τη σημασία της δραματικής περιόδου της Γενοκτονίας και του Ξεριζωμού των Ελλήνων του Πόντου και σημαιοστολισμός σχολείων.
Κυριακή, 19 Μαΐου 2024
07:00 Τέλεση Θείας Λειτουργίας στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό Χίου.
10:00 Τέλεση Επιμνημόσυνης Δέησης στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό Χίου. Επίκαιρη Επετειακή ομιλία από την εκπρόσωπο του Συλλόγου Θρακών και Μακεδόνων Χίου «Ο Μέγας Αλέξανδρος», κα Σοφία Τοπαλίδου-Αργυρούδη.
10:45 Τέλεση Τρισαγίου και κατάθεση στεφάνων στο Ηρώο των Πεσόντων.
- Χαιρετισμός από τον κ. Σαλπιγγίδη Αναστάσιο, Πρόεδρο Ποντίων Χίου.
- Απαγγελία ποιήματος με τίτλο «Μνήμη της Άννας Δεληγιάννη-Τσιουλπά» εις Μνήμη της Γενοκτονίας του Πόντου από μέλος του Συλλόγου Θρακών και Μακεδόνων Χίου «Ο Μέγας Αλέξανδρος».
20:05 Υποστολή Σημαίας στην Κεντρική Πλατεία Χίου - Ν. Πλαστήρα (Βουνακίου) από την 96 Α.Δ.Τ.Ε.
ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ:
ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΓΕΝΙΚΗ ΤΟΥΣ ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΡΥΘΜΙΖΟΥΝ:
Η Ιερά Μητρόπολις Χίου, Ψαρών και Οινουσσών τα σχετικά με τις Ιερές Ακολουθίες, η 96 Α.Δ.Τ.Ε. τη συμμετοχή του στρατού στις εκδηλώσεις, ο Δήμος Χίου τον σημαιοστολισμό και ευπρεπισμό των χώρων εκδηλώσεων και τη φωταγώγηση των Δημοτικών Καταστημάτων και η Αστυνομική Διεύθυνση Χίου την τάξη.
ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ:
ΤΕΛΕΤΑΡΧΗΣ:
κ. Χαράλαμπος Χρυσάφης, μέλος του Συλλόγου Θρακών και Μακεδόνων Χίου «Ο Μέγας Αλέξανδρος»