Τα προβλήματα καθημερινότητας έχουν επιδεινωθεί με τη νέα δημοτική αρχή Μαλαφή και ειδικά στον τομέα της αποκομιδής των ανακυκλώσιμων σκουπιδιών η κατάσταση είναι τραγική, όπως δείχνουν οι φωτογραφίες. Μάλιστα και η κατάσταση στο κέντρο της ΔΙΑΝΟΧ είναι το ίδιο άσχημη. Ειδικότερα εκεί υπάρχει και ο κίνδυνος με το γειτνιάζον ΚΥΤ. Καλό είναι οι αρμόδιοι της Νέας Δημοτικής Αρχής στη ΔΙΑΝΟΧ να δώσουν άμεσες λύσεις.