ΜΠΑΣΚΕΤ

Πέμπτη, 07 Δεκεμβρίου 2023 17:06
Εκτύπωση

12

Σε ένα αγώνα ορισμό του ντέρμπι για το Κυπέλλου Χίου, ο Όμηρος Καλλιμασιάς κατάφερε μια σπουδαία νίκη επί του Πυρσού με 61-58, παίρνοντας την πρόκριση για την ημιτελική φάση. Ο αγώνας, που διεξήχθη στο κλειστό γήπεδο των Καμπόχωρων την Τετάρτη 6 Δεκεμβρίου 2023, ήταν ένα αληθινό ντέρμπι, γεμάτο εναλλαγές στο σκορ και εντυπωσιακές φάσεις τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση.

Στις τελευταίες στιγμές του κανονικού αγώνα, ο Όμηρος βρέθηκε να χάνει με διαφορά τεσσάρων πόντων, αλλά η αποφασιστικότητα των παικτών και η στρατηγική του προπονητή τους έφερε την ισοφάριση στο 46-46, οδηγώντας το παιχνίδι σε παράταση. Στην παράταση, ο Όμηρος με ανεβασμένη ψυχολογία και την υποστήριξη του κοινού είχε το πάνω χέρι, επικρατώντας τελικά με 61-58.

Οι παίκτες του Ομήρου πραγματοποίησαν εξαιρετικές εμφανίσεις, με τον Χιωτάκη να πετυχαίνει 21 πόντους, τον Μακρίδη να συμβάλλει με 15 πόντους και τους Παϊδούση, Κοκοκύρη και Κωνσταντίνου να έχουν κρίσιμο ρόλο.