Οι νέοι κανονισμοί φαίνεται ότι δημιουργούν προβλήματα σε κάποιες ομάδες. Μια από αυτές είναι ο Πυρσός. Έτσι, οι ιθύνοντες του Πυρσού είναι πολύ κοντά στο να λάβουν απόφαση να μη δηλώσουν συμμετοχή την προσεχή σεζόν στο αντρικό.
Πέρα από τον Πυρσό πρόβλημα έχει και το Λιθί και επίσης δεν είναι σίγουρη η συμμετοχή του. Επιπρόσθετα δε φαίνεται ότι θα κατέβει στο πρωτάθλημα ούτε ο Αιγέας.
Πρακτικά η απώλεια τριών ομάδων σε μια σεζόν σημαίνει συρρίκνωση του τοπικού μπάσκετ.