Την Τετάρτη έγιναν στο κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο του Δήμου Χίου οι Τελικοί Κυπέλλου Χίου Γυναικών και Ανδρών για την περίοδο 2021-2022! Μεταξύ των τελικών έγιναν οι απονομές των κυπέλλων των πρωταθλητών αλλά και των επάθλων για τους πρώτους σκόρες της αγωνιστικής περιόδου 2019-2020, μιας και η πανδημία από την μια δεν «επέτρεψε» να γίνουν οι απονομές με τον τρόπο που αρμόζει στις ομάδες πέρσι, και από την άλλη τα πρωταθλήματα της περιόδου 2020-2021 δεν ολοκληρώθηκαν ποτέ.
Έτσι λοιπόν η γιορτή άρχισε λίγο πριν τις 6 με την παρουσίαση των φιναλίστ του τελικού γυναικών τον τυπικά γηπεδούχο ΒΑΟΛ και τον Αιγέα, όπου μετά από ένα πολύ όμορφο αγώνα είχαμε κυπελλούχο Χίου τον εκπρόσωπο της Χίου στις Εθνικές κατηγορίες Α.Σ. Αιγέα που νίκησε την αξιόλογη ομάδα του ΒΑΟΛ με το σκορ 39-56.
Στον τελικό διαιτητές ήταν οι Κώστας Ροδίτης και Γιώργος Πουλάκης.
Τα σκορ δεκαλέπτων: 06-19, 16-26, 28-38, 39-56.
Συνθέσεις και σκόρερς:
ΒΑΟΛ Χίου : (Σαμιώτης – Πορτελάνος) Σαλιάρη, Πατεράκη, Οικονόμου 2, Βουδούρη, Σούβλη 7, Γρηγοριάδου 7(1), Τσαρούχα 7, Ντόβα 1, Δάφνου, Γιοβανάκη 13(3), Μαθιούδη 2, Πατάπη.
Α.Σ. ΑΙΓΕΑΣ Χίου : (Γιασεμής) Κοτσία 12, Δάνδουλα 12(1), Χαλιά, Μυλωναδάκη, Μπατή 5(1), Ατσαβέ 3(1), Καρούση 2, Ιωάννου, Πάντζη, Κοματσιούλη 13(1), Κούκουνα, Σβορώνου 9.
Μετά από ψηφοφορία από αθλητές και προπονητές της καλαθοσφαίρισης που ήταν στο γήπεδο πολυτιμότερη παίκτρια του αγώνα αναδείχθηκε η αθλήτρια του Α.Σ. Αιγέας: Μαριέττα Μπατή
Την απονομή του κυπέλλου και των μεταλλίων στις Κυπελλούχους Χίου ,των μεταλλίων στην δευτεραθλήτρια ομάδα του ΒΑΟΛ, αλλά και την βράβευση της MVP Μαριέττας Μπατή έκανε ο Δήμαρχος Χίου κ. Σταμάτης Κάρμαντζης
Ακολούθησαν οι βραβεύσεις των πρωταθλητών και πρώτων σκόρερ της περιόδου 2019 – 2020 οι οποίες έγιναν ως εξής:
Στη συνέχεια της Εκδήλωσης παραδόθηκαν τιμητικές πλακέτες στα 3 σωματεία που εκπροσώπησαν και θα συνεχίσουν και την επόμενη χρονιά να εκπροσωπούν το νησί μας στις Εθνικές κατηγορίες για την εκπληκτική πορεία τους την περίοδο 2021-2022. Οι απονομές έγιναν:
Στη συνέχεια και ενώ η ώρα είχε πάει 8.45’ μμ ξεκίνησε η παρουσίαση των φιναλίστ του τελικού Α’ Ανδρών ανάμεσα στους δυο εκπροσώπους του νησιού μας στις εθνικές κατηγορίες, τον τυπικά γηπεδούχο ΒΑΟΛ και τον Φ.Ο.Β. , όπου μετά από ένα πολύ συναρπαστικό αγώνα με πολλές όμορφες φάσεις που ξεσήκωσαν την κατάμεστη για ακόμα μια φορά κερκίδα του κλειστού, είχαμε κυπελλούχο Χίου τον ΒΑΟΛ που νίκησε την αξιόλογη ομάδα του Φ.Ο.Β με το σκορ 72-66
Στον τελικό διαιτητές ήταν οι Βαλάντης Κοντίλης και Παντελής Αναστασάκης.
Τα σκορ δεκαλέπτων: 27-19, 38-36, 54-50, 72-66.
Συνθέσεις και σκόρερς:
ΒΑΟΛ Χίου : (Βούλικας – Συμιακάκης) Γεόμελος, Κουτσαντωνάκης 1, Ανδρουλάκης 9(3), Σουλίκας 19(4), Ζαχαρίας, Πορτελάνος, Σπάρταλης 2, Τσουρής 5, Σαμιώτης 8, Τροβάς 2, Μαλούκος 16, Ουλουσίδης 10.
Φ.Ο. Βροντάδου : (Αμέντας – Εσκίδης) Κιρκινέζης 13(3), Μπαγιώκας 5(1), Λαμπρινούδης, Γεωργούτσος 23(2), Τσιλούλης 12(4), Αγγελίδης 2, Γιαννακός, Διαμαντόπουλος, Τσίγκας 2, Ντιφαντής 8, Μενδώνης, Λεγάτος 1.
Μετά από ψηφοφορία από αθλητές και προπονητές της καλαθοσφαίρισης που ήταν στο γήπεδο πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο αθλητής του ΒΑΟΛ: Μιχάλης Σουλίκας
Την απονομή του κυπέλλου στους κυπελλούχους Χίου, αλλά και την βράβευση του MVP Μιχάλη Σουλίκα έκανε ο Γενικός Γραμματέας της Τ.Ε. ΕΟΚ Χίου κ. Νίκος Ντούλης , την απονομή των μεταλλίων στους Κυπελλούχους Χίου έκανε ο Αντιπρόεδρος της Τ.Ε. ΕΟΚ Χίου κ. Γιάννης Μαρής, την απονομή των μεταλλίων στη Δευτεραθλήτρια ομάδα του Φ.Ο.Β. έκανε το μέλος του Δ.Σ. της Τ.Ε. ΕΟΚ Χίου κ. Γιάννης Κωνσταντίνου.