twitter youtube google

ΑΛΛΑ ΣΠΟΡ

Δευτέρα, 12 Φεβρουαρίου 2024 14:23
Εκτύπωση

Με επιτυχία έγινε σε τέσσερις περιοχές της χώρας, το Σαββατοκύριακο 10 και 11 Φεβρουαρίου, το Περιφερειακό πρωτάθλημα επιτραπέζιας αντισφαίρισης παμπαίδων-παγκορασίδων (αθλητές και αθλήτριες έως 13 ετών). Η διοργάνωση διεξήχθη στον Πειραιά για την Αττική, στην Καβάλα για τη Βόρεια Ελλάδα, στην Πάτρα για τη Δυτική Ελλάδα/Πελοπόννησο και στη Χίο για το νησί. Ανέδειξε τους νικητές σε κάθε Περιφέρεια και παράλληλα έδωσε προκρίσεις για το Πανελλήνιο πρωτάθλημα της κατηγορίας, που έχει προγραμματιστεί για τον Απρίλιο στην Πάτρα.

Perifereiako-PP-PK-23-24-Xios-Oloi-oi-nikites-400x300

Στη Χίο 16 παιδιά αγωνίστηκαν στο κλειστό γυμναστήριο Καμποχώρων. Στους παμπαίδες αναδείχτηκε τοπικός πρωταθλητής ο Ευστράτιος-Κωνσταντίνος Δαλέκος, νούμερο 2 στα seeding. Στον τελικό νίκησε τον συμπαίκτη του στον Ωρίωνα Χίου Αργύρη Λουρεντζάκη (Νο 1) με 3-0 σετ (11-6, 11-9, 11-9). Την 3η θέση μοιράστηκαν ο Δημήτρης Κουνούπης (ΟΕΑ Χίου) και ο Απόστολος Κοντόπουλος (Ωρίων ΑΠΟ Χίου).

Στις παγκορασίδες τον τίτλο στο νησί κατέκτησε η 12χρονη Μαρκέλλα-Ιωάννα Σγούτα, που άρχισε και ως 1ο φαβορί. Στο καθοριστικό ματς η αθλήτρια του ΟΕΑ Χίου επιβλήθηκε με 3-0 σετ της 11χρονης Μαρίας-Μαρκέλλας Κοντοπούλου (Νο 2) από το ίδιο σωματείο (11-6, 11-6, 11-6). Το χάλκινο μετάλλιο πήραν η Μυρτώ-Γιούλα Κοντοπούλου και η Ελευθερία Καλαϊτζή, επίσης από τον ΟΕΑ Χίου.