twitter youtube google

ΠΟΛΟ

Δευτέρα, 09 Δεκεμβρίου 2019 20:47
Εκτύπωση

12Μετά το Σούπερ Καπ Ευρώπης ο Γιάννης Φουντούλης κατέκτησε και το Κύπελλο Ουγγαρίας με την Φερεντσβάρος όπου επικράτησε με ανατροπή 8-7 της Όρβοσι σε ένα συγκλονιστικό τελικό που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στη μεγαλύτερη διάρκεια του ήταν πίσω στο σκορ.

Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για την πρωταθλήτρια Ευρώπης Φερεντσβάρος καθώς προηγήθηκε με 2-0 χάρη σε τέρματα των Βάμος και Γιάξιτς αλλά η Όρβοσι αντέδρασε τρέχοντας ένα σερί 5-0 κάνοντας το 5-2 μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου με εκφραστές τους Χάραϊ 2, Μάνχερτζ 2 και Έρντελι και απέκτησε ένα σημαντικό προβάδισμα που δεν κατάφερε να κρατήσει.

Εν συνεχεία η ομάδα του Έλληνα διεθνή έφερε άμεσα το παιχνίδι στα ίσα 5-5 με τους Πολ, Γιάξιτς και Ντένες Βάργκα, όμως και πάλι η Όρβοσι πήρε το προβάδισμα με τον Μπργκούλιαν Ντ. κάνοντας το 6-5 που ήταν το σκορ του τρίτου οκταλέπτου. Στη τελευταία περίοδο η Φερεντσβάρος ανέτρεψε το εις βάρος αποτέλεσμα φτάνοντας στη κατάκτηση του τίτλου με τέρματα του Κονσταντίν – Μπίκαρι και Ντένες Βάργκα.

Στους ημιτελικούς που προηγήθηκαν η Φερεντσβάρος επικράτησε με 13-8 της Σόλνοκ χάρη στο εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο που δέχθηκε μόλις ένα τέρμα και πέτυχε οκτώ με τον Γιάννη Φουντούλη να σημειώνει τρία γκολ. Από εκεί και πέρα η Όρβοσι έκαμψε με 11-9 την αντίσταση της Μίσκολτς που παρουσίασε εξαιρετικό πρόσωπο. Αμφότερες οι ηττημένες ομάδες πήραν το χάλκινο μετάλλιο.