twitter youtube google

ΜΠΑΣΚΕΤ

Κυριακή, 07 Μαΐου 2023 10:39
Εκτύπωση

Η Εθνική Εφήβων επικράτησε 94-53 της Εθνικής Ρουμανίας U20 στο πρώτο φιλικό ανάμεσα στις δύο ομάδες στο ΚΓ Μίλωνα στη Νέα Σμύρνη.

12

Η αναμέτρηση ήταν δυνατή με την ελληνική ομάδα να δοκιμάζει τις δυνάμεις της απέναντι στους μεγαλύτερους σε ηλικία παίκτες του Μανώλη Παπαμακάριου. Η Ελλάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ στα πρώτα λεπτά (2-6, 2′), αλλά η πίεση στην άμυνα απέδωσε καρπούς με τον Νεοκλή Αβδάλα να οδηγεί στο 10-6 (4′). Το προβάδισμα άλλαξε χέρια αρκετές φορές στα επόμενα λεπτά με τον Βαγγέλη Ζιάγκο να δοκιμάζει παίκτες και σχήματα.

Η Ελλάδα βρήκε σταδιακά ρυθμό και συνεργασίες με το 16-17 (9’40”) να γίνει 33-20 (14’40”) και τους Έλληνες παίκτες να προσφέρουν και θέαμα. Η εικόνα δεν άλλαξε στα επόμενα λεπτά (42-25, 17’45”), με τη διαφορά να φτάνει πάνω από τους 20 πόντους στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου (52-31, 21′). Η απόσταση μεγάλωσε στην τέταρτη περίοδο, έσπασε και το φράγμα των 30 πόντων (74-42, 30’45”) με την Εθνική Εφήβων να φτάνει στη νίκη με το τελικό 94-53.

Βασικό γρανάζι στη νίκη της Εθνικής ήταν ο Χιώτης cente του Ολυμπιακού Στέφανος Σπάρταλης.

Ελλάδα (Ζιάγκος): Μαραγκουδάκης 4, Λιοτόπουλος 5 (1), Νικολαϊδης 12 (1), Αβδάλας 13, Σαμοντούροβ 9 (1), Καπετάκης 8 (2), Λαμπρόπουλος 8 (1), Σπαρτάλης 13, Πατρίκης 3 (1), Σπρίτζιος 9 (2), Χιτικούδης 4, Καλλιοντζής 6.