twitter youtube google

ΜΠΑΣΚΕΤ

Κυριακή, 02 Απριλίου 2023 15:10
Εκτύπωση

Στον τελικό του πρωταθλήματος Βορείου Αιγαίου για τις νεανίδες, ο ΒΑΟΛ Χίου επικράτησε της ΑΘΛΕΩΝ Σάμου με σκορ 52-46, κατακτώντας έτσι τον τίτλο του πρωταθλητή. Η αναμέτρηση ήταν συναρπαστική και άκρως αμφίρροπη από την αρχή μέχρι το τέλος.

12

Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ 15-11 υπέρ της ομάδας της Χίου, η οποία κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα. Στο ημίχρονο, ο ΒΑΟΛ Χίου είχε επεκτείνει το προβάδισμά του στο 31-17, καθώς κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα.

Ωστόσο, η ΑΘΛΕΩΝ Σάμου δεν το έβαλε κάτω και ξεκίνησε ένα εντυπωσιακό κύμα αντεπίθεσης, καταφέρνοντας να μειώσει τη διαφορά των πόντων στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, φτάνοντας το σκορ στο 35-30.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Χιώτισσες απέδειξαν την ποιότητά τους ως παίχτριες και κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα, παρά τις συνεχείς προσπάθειες της ΑΘΛΕΩΝ Σάμου. Ο αγώνας έληξε με το σκορ 52-46 υπέρ του ΒΑΟΛ Χίου, που κατέκτησε το πολυπόθητο τρόπαιο του πρωταθλητή Βορείου Αιγαίου Νεανίδων.